• info@obecbezhranic.sk

Stromové škôlky

Určite poznáte tento scenár - vyrúbané vetrolamy, zavadzajúce dreviny, ohrozujúce dreviny, napadnuté dreviny… Tohto všetkého sa mnohé obce už dávno zbavili, ale nové stromy nezasadili. Dôvodom sú peniaze. Nemôžeme sa čudovať, každý väčší strom stojí nemalé peniaze. Ak by ste ich chceli zasadiť viac, naruší to rozpočet každej obce či mesta

Aký to má vplyv na náš život?

Medzi tým sa všade zvýšila prašnosť,
vietor sa rozfúkal silnejšie,
pôda vysychá rýchlejšie,
nezostal úkryt pred slnkom
a nezostal domov pre zver…

Existuje ale lacnejšie riešenie - STROMOVÉ ŠKÔLKY.

Podľa ekológa Thomasa Crowthera, jedinou a najúčinnejšou zbraňou proti klimatickým zmenám, je výsadba stromov. Z tohto dôvodu sme sa, ako občianske združenie, rozhodli šíriť myšlienku stromových škôlok v rámci celého Slovenska a dúfame, že sa mnohé samosprávy, do tohto projektu čoskoro zapoja.

Ako na to?

Každá obec či mesto má voľnú plochu, z ktorej môže vytvoriť vlastnú stromovú škôlku. Každá obec či mesto má svojich nezamestnaných, dobrovoľníkov alebo odborníkov na pestovanie drevín. Ak každý rok zasadia pár nových semien, pár nových zakorenených odrezkov, pár koreňov, výsledok sa dostaví už za 2-3 roky a potom každý rok budú mať dostatok stromov na presádzanie za minimálne náklady.
Aby sa stromom čo najlepšie darilo, je potrebné ich sadiť podľa oblasti, pre ktorú sú určené a zásadne v takom množstve aby neboli príťažou. Je potrebné pripravovať dlhodobejšie plány a sadiť také množstvo stromov, aké sa vopred naplánuje. Netreba čakať na rozpočet, dotácie, nariadenia, zákony či katastrofické scenáre. Stačí si vyhradiť kúsok pôdy na vlastnú stromovú škôlku a vysadiť si vlastné stromy.

Ako sa dostať k lacnému riešeniu?

Mnohí z nás si ani neuvedomujú aké jednoduché je dostať sa k novej rastline. Príroda sa o všetko vie postarať za nás, ale pre potrebný efekt jej musíme dopomôcť. Žiaľ, robievame väčšinou pravý opak.

Jar je pre takýto projekt veľmi štedré obdobie. Pod stromami sa objavujú nové výhonky semien a kôstok, ktoré prežili zimu a v tomto období majú dostatok vlahy na svoj rast. Stromy a kríky vytvárajú nové a silné výhonky, ktoré sa po odrezaní vedia rýchlo zakoreniť. Všade vôkol nás ožíva príroda. V štrbinách medzi dlažbou sa objavujú odvážne lístky a aj podzemné korene ukazujú svoju silu, ale s prichádzajúcim suchom a s prvým kosením, o všetky tieto výhody prichádzame.

Nebuďte ľahostajní a skôr než dôjde k zničeniu takýchto rastlín konajte. Nájdite vhodné miesto s dostupnou vodou a presádzajte ich do vlastnej stromovej škôlky. Každým rokom vám môžu pribúdať nové a nové stromčeky. Metrový stromček v záhradkárstve stojí od 30 a viac eur, záleží od druhu, ktorý plánujete vysadiť. Rokmi ste sa vo vašom meste a v obci zbavovali stovky starých a zavadzajúcich stromov. Už len nahradiť vyrúbané je nákladné, nie to ešte zalesniť svoje okolie.

Zlatý dážď a vŕba (bahniatka) - sú rýchlo rastúce kry. Ľahko sa rozmnožujú, častokrát stačí odstrihnutý vyhonok zasadiť hlboko do zeme a udržiavať pôdu neustále vlhkú. Výhodou je ich rýchly rast, vytvárajú nádhernú atmosféru prichádzajúcej jari, vhodné na pre projekty živých plotov. Včelári vám za ne pekne poďakujú. Nevýhodné môžu byť na priestranstvách, kde nie je dostatok priestoru, pretože si vyžadujú veľa orezávania a strihania.

Listnaté stromy - vyberajte stromy, ktorým sa vo vašom okolí dobre darí. Nezabúdajte, že stromy akými sú napríklad lipy, síce rýchlo rastú, sú nádherné, ale alergici vo vašom okolí sa s nimi nemusia stotožniť. Saďte ich radšej ďalej od obydlí. Niektoré listnaté stromy rastú rýchlejšie a niektoré pomalšie. Vplyv na rast má aj podnebie, v ktorom ich pestujete. Pre suché a slnečné miesta vyberajte druhy stromov s úzkymi listami. Vedia si s takýmito podmienkami najlepšie poradiť.

Orechové stromy - vlašské orechy, lieska, gaštan,... síce rastú pomerne rýchlo, preto si vyžadujú aj časté orezávanie. Môžu svojimi plodmi poslúžiť obyvateľom ale aj zvieratám žijúcim vo vašom okolí.

Ovocné stromy - majú pre obec či mesto asi skôr nevýhody ako výhody. Ich opadnuté ovocie môže byť príčinou nepríjemných pádov a úrazov na verejnom priestranstve, čomu sa určite chcete vyhnúť. Pomalšie rastú a keď sa im konečne začne dariť, občania ich svojim nedbanlivým zberom nepekne polámu. Preto, ak plánujete sadiť ovocné stromy, robte tak mimo obydlí v prakoch, lesíkoch a voľných priestranstvách, kde opäť môžu byť pastvou pre včely a zver.

Invázijné rastliny - keď sa im začne dariť, darí sa im až priveľmi. Je potrebné ich sadiť tam, kde nebudú robiť problémy, majú vo zvyku sa aj rýchlo samé rozmnožovať. Ich výsadbu je potrebné poriadne premyslieť a držať nad nimi patričnú kontrolu. Ide najmä o eukalypty, wistérie, bambus, rôzne typy trávy či lúčnych rastlín.

Ihličnaté stromy - ich výsadbu treba dobre zvážiť vzhľadom na prostredie a podnebie, v ktorom žijete. Vhodné sú skôr do horského prostredia. Ich jedinou nevýhodou je, že rastú pomaly.

Na záver: Pri najbližšej jazde autom alebo prechádzke, si všímajte svoje okolie. Hneď si všimnete mnohé miesta, kde by ďalší strom či ker určite neboli "od veci". Vžite sa "do kože" obyvateľov, ktorí v oblasti bývajú, alebo ju navštevujú, stotožnite sa s potrebami zvierat a hmyzu, ktoré žijú v okolí. Nové stromy a kríky sú aj ich novým domovom alebo zdrojom potravy. Všímajte si priestranstvá, kde mesto či obec už vysadili svoje zakúpené stromy. Koľko z nich prežilo prvý rok? Budete prekvapení, ale kdekoľvek sa pozriete, či už je to v parkoch, popri cestách alebo pri nových budovách v meste, minimálne 10% z nich už uhynulo vo svojom prvom roku. Poučte sa z toho. Na tie zakúpené sme sa "poskladali" my všetci, tak im venujte patričnú pozornosť a polievajte ich. Tie, ktoré si sami vypestujete vás nebudú toľko mrzieť, pretože viete, že vo svojej stromovej škôlke nájdete za ne náhradu.

Pripojte sa k nám

Navrhnite tento projekt vo svojej obci či meste a informujte nás o ňom. Každá obec či mesto, ktorá sa do projektu zapojí, získa vlastnú značku Stromovej škôlky, ktorú môže aplikovať na svojej webovej stránke. Ak potrebujete pomoc, radi vám poradíme.