Kampaň: Stromové škôlky

Určite poznáte tento scenár - vyrúbané vetrolamy, zavadzajúce dreviny, ohrozujúce dreviny, napadnuté dreviny…

Tohto všetkého sa mnohé obce už dávno zbavili, ale nové stromy nezasadili. Dôvodom sú peniaze. Nemôžeme sa čudovať, každý väčší strom stojí nemalé peniaze. Ak by ste ich chceli zasadiť viac, naruší to rozpočet každej obce či mesta.

Aký to má vplyv na náš život?

Medzi tým sa všade zvýšila prašnosť,
vietor sa rozfúkal silnejšie,
pôda vysychá rýchlejšie,
nezostal úkryt pred slnkom
a nezostal domov pre zver…

Existuje ale lacnejšie riešenie - STROMOVÉ ŠKÔLKY.

Podľa ekológa Thomasa Crowthera, jedinou a najúčinnejšou zbraňou proti klimatickým zmenám, je výsadba stromov. Z tohto dôvodu sme sa, ako občianske združenie, rozhodli šíriť myšlienku stromových škôlok v rámci celého Slovenska a dúfame, že sa mnohé samosprávy, do tohto projektu čoskoro zapoja.

Ako na to?

Každá obec či mesto má voľnú plochu, z ktorej môže vytvoriť vlastnú stromovú škôlku. Každá obec či mesto má svojich nezamestnaných, dobrovoľníkov alebo odborníkov na pestovanie drevín. Ak každý rok zasadia pár nových semien, pár nových zakorenených odrezkov, pár koreňov, výsledok sa dostaví už za 2-3 roky a potom každý rok budú mať dostatok stromov na presádzanie za minimálne náklady.
Aby sa stromom čo najlepšie darilo, je potrebné ich sadiť podľa oblasti, pre ktorú sú určené a zásadne v takom množstve aby neboli príťažou. Je potrebné pripravovať dlhodobejšie plány a sadiť také množstvo stromov, aké sa vopred naplánuje. Netreba čakať na rozpočet, dotácie, nariadenia, zákony či katastrofické scenáre. Stačí si vyhradiť kúsok pôdy na vlastnú stromovú škôlku a vysadiť si vlastné stromy.

Pripojte sa k nám

Navrhnite tento projekt vo svojej obci či meste a informujte nás o ňom. Každá obec či mesto, ktorá sa do projektu zapojí, získa vlastnú značku Stromovej škôlky, ktorú môže aplikovať na svojej webovej stránke. Ak potrebujete pomoc, radi vám poradíme.